Šetrně k životnímu prostředí

Alpaky jejichž odborný název zní lamy alpaky jsou nejpočetnější ze čtyř jihoamerických lamovitých. 75% světové populace alpak z 3,5 milionu zvířat žije v Peru a jsou hlavním prostředkem existence tisíců rodin žijících vysoko v Andách.Mohou měřit mezi 1,20 a 1,50 m a vážit mezi 45 a 79kg. Mají menší a zaoblenější tvar těla než lama a na čele mají typický chomáč srsti.
Tady, více než 4000 m.n.m. je úžasná příroda, rozdíl teplot v noci a ve dne je až 30C. Mnoho vesnických rodin chová stáda alpak, tak jak už to dělají tisíce let. Každý rok stříhají a prodávají srst těchto zvířat, což tvoří podstatnou část jejich ročních příjmů.
Existují dvě varianty alpak : Huacayo a Suri. Alpaka Huacayo je v Peru nejpočetnější (93% populace), má krátkou srst, vlnitou, hustou a houbovitou, která pokrývá téměř celé její tělo, pouze obličej a nohy jsou pokryté krátkými chlupy. Alpaka Suri má srst splihlou, hedvábnou, dlouhou s vysokým leskem.
Alpaka je stříhána břitem nebo nůžkami většinou jednou ročně během období stříhání : listopad a duben.Produkce vlny na zvíře se velmi liší, většinou je možné získat v průměru 5 liber z jednoho zvířete, i když jsou případy kdy dostaneme až 15 liber vlny.
Barva vlny je různá (až 22 barev), ale je jednotnější než barva vlny z lamy. Existuje od bílé po černou s nádechem do hnědé, šedé a přírodních barev. Tuto vlastnost není možné nalézt u jiných přírodních vln, které se nazývají „ušlechtilé“ a používají se na výrobu textílií.
Jakost vlny je hodnocena ručně podle její jemnosti : Royal Alpaca (méně než 22,5 mikronů), Baby Alpaca (22,5mikronů), Huarizo (29 mikronů), Gruesa (32 mikronů) y Mixed Pieces (krátká vlna většinou nad 32 mikronů). Názvy těchto jakostních skupin nezbytně nemusí odpovídat věku zvířat nebo jiným charakteristikám. Například jakost Baby se týká produktů (triček,nití, látek, atd.), které mají v průměru 22,5 mikronů. Nicméně vlna potřebná pro získání této kvality nemusí nutně pocházet z mláďat. Jednoduše může pocházet z dospělého zvířete s extra jemnou srstí. Každá jakost se používá k vytvoření různých produktů jako jsou látky, šály, svetry, deky, koberce atd. většinou se kombinují s jinými přírodními vlnami.
Naproti tomu může být alpaka zpracována česáním nebo mykáním, tím je možné získat látky od silného tvídu až po jemný gabardén. Alpaka má po zpracování vysoký stupeň čistoty vlákna (mezi 87% a 95% v porovnání s ovčí vlnou 43% a 76% ) kromě toho je proces zpracování snazší a levnější díky nedostatku tuku nebo lanolínu ve vlně, není nutné jí odštetinovat tak jako v případě kašmíru.Faktory které ovlivňují hodnotu alpaky jsou:
Jemnost - je to dědičný faktor. Čím vyšší jemnost, tím vyšší cena.
Barva - bílá vlna má pro průmyslové podniky největší hodnotu, protože ho mohou obarvit pastelovými či jinými barvami , které si vyberou. Pro změnu řemeslníci velice oceňují přírodní odstíny vlny.
Délka vlákna - podle délky vlákna se určuje zda se může česat nebo mykat.
Výroba - jsou důležité dva aspekty, váha vlny a její čistota.
Nečistoty ve vlně - v tomto případě, se také získají nejvyšší ceny za nejčistší vlnu.
Nutriční faktory - mají vliv na růst a jemnost.

Vlastnosti textílií z vlny alpaky:
Jemnost - látka je úžasně splývavá, líbivá, příjemná na dotek, uchovává si přírodní lesk a stálost.
Zplstnatění - vlna z alpaky má velice nízký sklon ke zplstnatění v porovnání s vlnou z ostatních zvířa.
Díky své struktuře se vlna alpaky chová jako izolace a je tedy možné ji využít v různých klimatických podmínkách.
Hygroskopická vlastnost - absorpce vnější vlhkosti je velice nízká.
Elastičnost a odolnost - vlákno z alpaky je velice elastické a odolné.
Vlákno v přímém kontaktu s ohněm nehoří.
Toto vlákno je vyjímečně silné a odolné a tuto vlastnost si zachovává ať už je sebejemnější.
Mimo to, je snadno obarvitelné na jakoukoliv barvu a vždy si zachová svůj přírodní lesk.
Vlákno z alpaky se neláme, necupuje, nemačká ani netvoří statickou elektřinu a je snadno čistitelné.